KLADENSKÝ MARATON - 9.9.2007
Pár otázek pro Františka.
Další mojí obětí je František Tůma, organizátor Kladenského maratónu.
1/Takže Františku, 6. ročník Kladenského maratónu je již minulostí. Já sám jsem kvůli Jungfrau marathonu nezúčastnil, před odjezdem do Švýcarska jsem viděl, že bylo přihlášeno něco přes 170 lidí. Takže mi na začátek prozraď jaká byla skutečnost, kdo vyhrál, zda padl rychlostní rekord, jaké bylo počasí, atmosféra a pod.?
Navzdory termínovým kolizím (veteránské MČR v Ostravě, maratón v Chebu a konečně i Jungfrau marathon) padl účastnický rekord (letos 186 maratónců). V ženách zvítězila Ivana Ducháčková ze Sokola Unhošť (3:13:20) a v mužské kategorii Idris Beshir Ervin (Loko Beroun 2:43:42). Letos vyšlo i „maratónské“ počasí a atmosféra byla díky hojnému počtu běžců a fandícímu doprovodu tradičně výborná. Přes příznivé podmínky i velkou konkurenci ale oba traťové rekordy odolaly.
2/ A jak je spokojený ředitel?
Pořádání takovéto akce je srdeční záležitost. Je to práce party lidí pro které je to koníček. Pro Kladenský maratón se už postupem doby vytvořily samostatné skupiny pořadatelů, které dokonale zvládají svoji část organizace, takže při závodě se už jen dolaďují detaily. I pro letošní rok jsem s organizací spokojený a musím všem poděkovat za dobře odvedenou práci s jedinou výjimkou: firma, která prováděla elektronické měření, předala výsledky, které v mnoha případech neodpovídaly skutečnosti a tak musíme vše opravit podle ručních záznamů. Ty naštěstí pořizovali naši zkušení pořadatelé.
No a co se týká toho nejdůležitějšího - spokojenosti maratónců? První ohlasy jsou kladné, počkáme si ale ještě na internetovou diskusi a další ohlasy ze kterých budeme čerpat náměty na zlepšení pro další ročníky.
3/ Na BEHEJ jsem také sledoval diskuzi ohledně termínové kolize s jinými závody. Pamatuji že původní termín byl začátek srpna, potom se termín z důvodu vysokých teplot přesunul na začátek října, ale to bylo vedro jako v tom srpnu. Nyní je už potřetí v půlce září, kdy koliduje s jinými závody. Neuvažuješ zase o posunu, třeba opět na začátek srpna ? V tomto termínu, pokud vím, žádný maratón není.
Termíny a termínové kolize jsou velký problém. Srpnový termínu jsme opustili z několika důvodů: příliš teplé počasí na maratón, organizátoři si nemohli vybrat dovolenou v červenci, děti jsou na prázdninách a jejich účast na bězích je slabá a konečně i atletická pravidla doporučují aby se silniční závody konaly během dubna nebo května případně během září až prosince včetně.
Bylo to těžké rozhodování, ale nakonec jsem se rozhodl pro začátek září. V roce 2004 se ale v Ostravě v tomto termínu konalo veteránské mistrovství republiky a tak se Kladenský maratón běžel až v říjnu. Od roku 2005 máme standardní termín druhá sobota v září a jak se ukazuje na účasti i ohlasech od běžců, byla to dobrá volba.
4/ Můžeš se podívat do statistik uplynulých ročníků a prozradit nám nějaké zajímavosti a kuriozity – např. největší účast, rekord trati muži a ženy, kdo má nejvíce ročníků, kdo nejvícekrát vyhrál a pod.?
Největší účast byla v letošním roce - 186 maratónců.
Rekord žen drží časem 3:10:32 Jiřina Kociánová z roku 2006.
Mužským rekordmanem je Mulugeta Serbessa výkonem 2:32:54 z roku 2004.
Nejvíc vítězství, shodně dvě, mají Martina Popovová a Mulugeta Serbessa.
Všechny ročníky (včetně letošního) absolvovali: Josef Beránek, Jan Flídr, Jaroslav Krameš a Otakar Pachman.
5/ Jaké překvapení plánuješ pro příští ročníky? Na výše zmíněném webu byla také diskuze k pořádání 1/2maratonu. Plánuješ ho?
Závratná překvapení asi nelze očekávat. Závod se dostává do podoby, kterou jsme si na začátku představovali. To znamená, že by to měla být akce s tak trochu komorní atmosférou, která poskytne běžcům potřebné podmínky pro optimální výkon. Rozhodně neplánujeme žádnou akci „spartakiádního“ typu. A půlmaratón? Na maratón se nám hlásí na dvě stovky běžců a v případě společného závodu na obou tratích bychom narazili na kapacitní možnosti stadionu i trati. Rozhodně ale zachováme dětské běhy.
6/ Aby Tě, hlavně mladší generace neznala jen jako organizátora, můžeš se nám také představit po běžecké stránce?
S běháním jsem začínal v roce 1992 (to mně bylo 39 let), byla to součást diety při které jsem shazoval 36 kilo nadváhy. V partě kladenských maratónců jsem se učil co to znamená maratón, jak s na něj připravit a jak ho běžet. Po dvou letech běhání se mně ujal Jirka Klesnil a začal jsem s ním systematicky trénovat. V roce1997 jsem se stal veteránským mistrem republiky v silničním běhu. Mám uběhnuto 54 maratónů. A na závěr snad několik osobáků pro ilustraci:
½ maratón 1:21:23
Maratón 2:48:53
To vše ve věku 44 - 45 let.
7/ A ještě nám můžeš prozradit Tvé běžecké i neběžecké plány do budoucnosti.
Ty běžecké pro nejbližší období jsou opravdu pestré: začátkem října klasika - Pojizerský maratón, koncem října recesistická akce - maratón po chodbách a schodech v učilišti v Kladně Dubí (230 kol, 13800 schodů a
A ty neběžecké plány? Udržet se ve fyzické i psychické pohodě a žít tak, abych si jednou mohl říct, že to všechno stálo zato. Nevím jestli je to přání skromné nebo ne, všechno ukáže čas…
Za všechny návštěvníky našich stránek Ti děkuji
Ben